Kategorie
Kosmetyka

Jak wybrać kosmetyk, czyli zakupy kosmetyczne w sieci i nie tylko

Zapraszam do podziękowań w formie kupna kawy na https://buycoffee.to/asiaokosmetyce

Nie jest łatwo wybrać dobry kosmetyk do twarzy, ciała, włosów, paznokci. Gubisz się wśród półek w drogerii stacjonarnej? W sieci także można zabłądzić wśród opisów produktów, kategorii, nazw. Nie jest też łatwo wybrać sklep internetowy z kosmetykami mający duży wybór. Przeczytaj szczegółowe porady dotyczące wyboru kosmetyków dla siebie. Dla innych lepiej nie kupować nawet na prezent. Ewentualnie, gdy wiesz, co dana osoba stosuje.

Zapraszam do podziękowań w formie kupna kawy na Buycoffee/asiaokosmetyce

Spis treści

1. Skład jest najważniejszy, ale tylko INCI

2. Przykładowy wybór preparatów. Na przykład z algami, kokosem, konkretne działanie na skórę.

3. Błędy przy zakupach internetowych

4. Błędy przy zakupach stacjonarnych

5. Co z kosmetyczną niedzielą niehandlową?

6. Opakowanie- z czego powinno być wykonane, rodzaje.

7. Konsystencja

Skład jest ważny, ale tylko INCI

Nie czytaj opisu składników na opakowaniu. Substancje tam wymienione są w kosmetyku, ale warto wiedzieć, ile ich tam się znajduje. Informacje te znajdziesz na liście inci i to ona się liczy. Ważna jest kolejność i pokazuje, ile jest danej substancji w preparacie. W wielu pierwszy składnik to woda, potem jest alkohol, olej i inne aktywne substancje będące roślinami, owocami. Następnie podłoża, emulgatory, np. parafina, gliceryna, alkohol cetylowy. Często podłoża są na drugim miejscu listy. Potem powinny być: silikony, wyciągi roślinne. Na końcu konserwanty, substancje zapachowe.

Lista INCI w kolejności

1. Woda

2. Alkohol, oleje

3. Składniki aktywne

4. Podłoża

5. Silikony, wyciągi roślinne

6. Konserwanty, parabeny

Substancja inci wszystkie mają numer CAS

Numerami zastąpić można nazwy angielskie, łacińskie, chemiczne, na ulotkach, opakowaniach.

Przykładowy wybór kosmetyku-

kryteria i nie tylko

Szukanie substancji aktywnych

Poszukaj tych, które są opisane na opakowaniu. Sprawdź, na którym miejscu listy inci się znajdują. Gdy jest wyżej, to jest go więcej. To ważne, żeby umieć znaleźć nazwy nienapisane po polsku. Przeważa angielski, łaciński. Warto znać nazwy interesujących składników. Szczególnie tych, których już używasz na co dzień. Wtedy będziesz wiedzieć na przykładzie, co gdzie się znajduje. Łatwiej wybierzesz coś dla siebie.

Szukanie ulubionych substancji na liście. Dostosowane do rodzaju skóry. W taki sam sposób jak innych szukaj tych, które cię interesują. Być może znasz ich nazwy, a jeśli nie, to warto sprawdzić na wartościowych stronach. Wiadomo, że zależy nam na tym, żeby ulubionej substancji było więcej. Po tych składnikach wybierzesz także zapach dla siebie.

Obserwowanie nowości ulubionych firm, marek

Zapisz się na newslettery, obserwuj social media. Wiele jest sposobów, żeby dowiedzieć się o nowościach. Znajdź sklep, który ma duży wybór i atrakcyjne ceny i obserwuj w social mediach.

Skład czerpać wiedzę o składnikach?

Widzisz nazwę i nic ci ona nie mówi? Chcesz wiedzieć więcej, ale nie masz ochoty ani czasu czytać opisów produktów, kategorii, na opakowaniu? Te opisy i tak są pozbawione wiedzy. Nie tylko profesjonalnej, ale jakiejkolwiek. Dobry kosmetyk ma opisane ze szczegółami działanie, skład i jego właściwości.

zakupy kosmetyczne lista
Spisz, co chcesz kupić

Zakupy kosmetyczne

Błędy przy zakupach stacjonarnych

Będąc w sklepie i patrząc na półki z kosmetykami, nie jest łatwo coś wybrać. Trzeba i tak zajrzeć na wartościowe strony i blogi i dowiedzieć się więcej. Przeczytać składy INCI , poznać je bliżej. Błędem jest czytanie opisów na opakowaniach. Tam nie znajdziesz wartościowych informacji. Nie warto także pytać sprzedawcy, który często nie ma wiedzy profesjonalnej z zakresu kosmetyki. Nie ma wykształcenia kosmetycznego i jest to jego chwilowa praca dla studenta. Nie ma pojęcia o chemii kosmetycznej. Nie ma nic wspólnego z profesjonalną wiedzą. W sklepach bywa różnie i może są jakieś szkolenia kosmetyczne. Nie piszę, że w każdym sklepie sprzedawca nie ma wiedzy. Nie chodzi na konferencje, targi, nie czyta książek. Ktoś może robi to prywatnie, ktoś ma w pracy. Nie warto też kierować się promocjami stacjonarnymi. Często w sieci jest taniej nawet, jak jest promocja stacjonarnie. Nie opłaca się więc kupować kosmetyków stacjonarnie. Nie ma takiego wyboru jak w wielu sklepach online. Trzeba pójść do kilku różnych sklepów często oddalonych od siebie, żeby kupić wszystko, co niezbędne na co dzień. Nie jest to opłacalne i lepiej zapłacić za dostawę z jednego miejsca. Wtedy masz wszystko, czego potrzebujesz do twarzy, ciała, włosów, paznokci. W jednym sklepie stacjonarnym nie znajdziesz wszystkiego. Nie ma do wyboru szamponów, kremów, balsamów, innych kosmetyków. Nie ma także twoich ulubionych składników kosmetyków.

Błędy i wady zakupów stacjonarnych

1. Nie ma czasu na czytanie opisów

2. Pytanie sprzedawcy na wiedzy

3. Nie ma zbyt atrakcyjnych cen

4. Mały wybór

Błędy i wady zakupów w sieci

1. Czytanie opisów produktów i kategorii

Te opisy są pozbawione wiedzy lub jest jej tam niewiele. Nie czytaj tego, bo tracisz przez to czas. Lepiej obejrzeć i wybrane kosmetyki i zobaczyć, co jest oferowane na zdjęciach. Sprawdzić składniki na stronie sklepu.

2. Czytanie opinii, patrzenie na liczbę gwiazdek

Nie liczą się pozytywne i negatywne recenzje. Warto mieć swoją wiedzę profesjonalną z wartościowych źródeł i na jej podstawie wybrać coś dla siebie. Każdy ma inną skórę i nie będzie dobry kosmetyk dla wszystkich. Nie ma produktu dla wszystkich ludzi. Koleżanka ma inną skórę i to, że u niej się sprawdził krem nie znaczy, że u ciebie. Kosmetyk na każdej skórze zachowuje się inaczej. Warto znać też rodzaj swojej skóry i wtedy będzie łatwiej wybrać. Opinie mogą być kupione, zlecone. To nie są wiarygodni użytkownicy stosujący produkt. Niezależnie od wszystkiego podejmij swoją decyzję o kupnie kosmetyku. Nie kieruj się tym, co piszą i mówią inne osoby.

3. Nie patrzenie na zdjęcia odcieni, szczoteczki od tuszy

Blogi, portale, strony są źródłem zdjęć tego rodzaju. Publikowane są przez producentów, influencerki. Nie patrz na opinie, a na zdjęcia. One też nie muszą być w opinii. Wystarczy, że będę przy produkcie w sklepie. Nie ma potrzeby, żeby były tam opinie. Przyjdą z pomocą same zdjęcia odcieni. Wysoka rozdzielczość zapewnią lepszy wybór szminki, podkładu i tego, co ma jakiś odcień do wyboru. Nie trzeba testować wielu kosmetyków i wystarcza fotki. Niektóre jednak tak jak na przykład. Lepiej mieć próbki, ale nie zawsze są one dostępne.

4. Nie podejmowanie własnej decyzji o zakupie

To największy błąd przy zakupach stacjonarnych i internetowych. Trzeba się kierować wiedzą, którą zdobędzie się z wartościowych źródeł.

Miej własne kryteria wyboru i spisz je na kartce. To nimi kieruj się przy wyborze dowolnego kosmetyku. Nie ma sensu patrzeć na gwiazdki, one kupna nie ułatwią.

Zdarzają się błędne nazwy produktów wpisane na stronie sklepu. Nie ma ktoś wiedzy i pisze coś takiego, wprowadza do systemu i jest do błąd dla klienta robiącego zakupy kosmetyczne online. Lepiej nie patrzeć na te nazwy wtedy nigdy nie będziesz wiedzieć, co zastaniesz w paczce. Niestety warto kierować się tylko zdjęciem pod warunkiem, że ono jest właściwe dla produktu.

Nożyczki, które nie są nożyczkami doi paznokci i odwrotnie nie powinny być w tej samej kategorii.

Odżywki do paznokci i top- coat’y także nie powinny. To wprowadza w błąd i nie wiadomo, co to za produkt. Odżywka i top coat to co innego nie zależnie od tego, czy jest tradycyjny, czy hybrydowy różni się składem i właściwościami.

Błędy podczas zakupów internetowych

1. Czytanie opisów produktów i kategorii

2. Wiara w opinie

3. Patrzenie na liczbę gwiazdek przy produkcie

4. Nie patrzenie na skład inci

5. Nie przejmowanie się nazwą produktu

6. Błędne nazwy w wielu sklepach

Co z kosmetyczną niedzielą niehandlową?

Wiadomo, że w ten dzień sklepy są zamknięte. Nie inaczej jest z drogeriami. Otwarte są tylko wybrane i nie są to drogerie. Dostępne są kosmetyki apteczne i nie zawsze potrzebne, dostosowane do skóry. W aptece jednak coś się awaryjnie znajdzie. W niedzielę czynne są sklepy online z kosmetykami różnego rodzaju. Tam znajdziesz kosmetyki na dłuższy czas, nie tylko na niedzielę.

Opakowania kosmetyków- jakie muszą spełniać kryteria?

Musi być wygodne w użyciu. Łatwe do odkręcenia, wydostania preparatu. Nie może się uszkodzić podczas już użytkowania. Gdy upadnie, nie powinno się rozbić, ale ze szklanymi tak niestety bywa. Plastikowe także może się złamać. Na przykład nakrętka od maski, szampon, inna.

Konsystencja kosmetyku

Nie lejąca, nie za gęsta. Po prostu taka, żeby wygodnie rozprowadzać. Ważne, żeby dobrze się rozprowadzał, szybko wchłaniał, miał dostosowany zapach. Inna jest konsystencja kosmetyku do twarzy i ciała. Kremowa, lejąca gęsta.

Jak widać, wybór kosmetyków nie jest łatwy. Nie internetowym, nie wiedz, czy będzie. Błędem jest poszukiwanie opisów, kategorii produktów, nazw.

Zły wybór kosmetyków może doprowadzić do podrażnień, skóry twarzy, włosów, paznokci. Warto wybierać kosmetyki mając wiedzę profesjonalną z zakresu kosmetyki.

Autor: Joanna Kwiatek

Zodiakalna bliźniaczka, pisze, czyta, obserwuje naturę, ludzi. Pomysły znajduję w wielu miejscach.
Inspiruje mnie nawet tablica budowlana.

Jeśli chcesz docenić zaangażowanie, wiedzę profesjonalną z zakresu kosmetyki, to możesz to zrobić tu:

https://buycoffee.to/asiaokosmetyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *