Kategorie
Edukacja kosmetyczna

Praca w kosmetyce, czyli gdzie można pracować i co robić?

Praca w kosmetyce, czyli gdzie można pracować i co robićW branży kosmetycznej istnieje wiele stanowisk. Często łączą się ze sobą. Jeden specjalista wykonuje sporo zabiegów z użyciem sprzętu i kosmetyków. Ma wykształcenie w tym kierunku oraz liczne kursy dodatkowe uprawniające do oferowania wielu usług. Stylistka paznokci, rzęs, brwi, wizażystka, trycholog, lekarze, inne. Prowadzenie szkoleń stacjonarnych i online. Przeczytaj o stanowiskach pracy w branży piękna i wybierz coś dla siebie.


Piękne paznokcie – manicure, pedicure, czyli stylistka paznokci
Wykonuje zabiegi dla dłoni i paznokci u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Dba, żeby były piękne o każdej porze roku. Oferowany jest manicure męski bez malowania i panowie mają ładne paznokcie w domu i w pracy. To ważne dla ich wizerunku. Osoba pracująca na stanowisku stylistka paznokci może mieć usługi stacjonarne i mobilne. Powinna ukończyć kurs stylizacji paznokci u osoby, która ma wiedzę profesjonalną z tego zakresu. Regularnie poszerzać wiedzę o paznokciach, zabiegach, nowych metodach stylizacji paznokci z różnych źródeł. To praca twórcza polegająca na tworzeniu od nowa ładnych paznokci na formie. Wykonywanych z żelu, akrylu, lakierów do manicure hybrydowego.

Długie, piękne rzęsy, czyli stylistka rzęs

Oferowane jest przedłużanie i zagęszczanie rzęs różnymi metodami. Kobiety chętnie korzystają z tych zabiegów i oszczędzają i pieniądze na wakacjach i nie tylko. Osoba pracująca jako stylistka rzęs może znać wiele metod i urozmaicać wygląd swoich klientek. Powinna ukończyć profesjonalny kurs stylizacji rzęs w mieście lub okolicach. Umieć posługiwać się potrzebnymi do tego narzędziami. To praca dla osób cierpliwych, precyzyjnych, mających zdolności manualne. Powinna poszerzać wiedzę o rzęsach, chodzić na kursy dodatkowe.

spisz listę stanowisk

Kosmetyczka, Kosmetolog-czym się różni?


To różne zawody wymagające innych kwalifikacji. W salonie pracuje kosmetyczka po szkole policealnej dwuletniej lub rocznej. Otworzyć może mniejszy salon mobilny lub stacjonarny. Po uzupełnieniu wykształcenia, ukończenia kursów może wykonywać zabiegi na twarz i ciało z użyciem sprzętu i kosmetyków. Poszerza wiedzę na różne sposoby i rozwija swój warsztat. Z kolei kosmetolog to osoba po studiach licencjackich lub magisterskich. Wykonuje więcej zabiegów zaawansowanych, ma większą wiedzę. Każda z tych osób może uzupełniać swoje wykształcenie. Kosmetolog i kosmetyczka wymaga cierpliwości do ludzi, precyzji, dobrej organizacji pracy.
Makijaż-permanentny, zwykły, który można zmyć- linergistka, wizażystka
To może być jedna osoba oferująca usługi makijażu trwałego lub zmywalnego. W wielu jest salonach makijaż permanentny ust, kreski na oczach, inne. Często też w tym samym są usługi tatuażu wykonywane przez specjalistę z tej dziedziny. Makijaż na dłużej to zabieg wypełnienia kolorem ust, brwi, kreski na powiekach. Osoba wykonująca to linergistka z wykształceniem i po kursach. Regularnie uzupełniająca wiedzę z zakresu barwników, pigmentów, wypełnień, trendów w makijażu permanentnym. Trzeba wykonywać makijaż permanentny dokładnie i nie oszpecić kogoś na wiele miesięcy. Przypomina tatuaż i nieudany można usunąć, ale to są dodatkowe koszty, stres u kobiet. Natomiast wizażystka używa zmywalnych szminek, tuszy, róży, bronzerów, innych. Powinna ukończyć kurs makijażu w mieście lub okolicach. Oprócz tego są szkoły makijażu o dłuższym czasie trwania.
Medycyna, ale estetyczna, czyli lekarz medycyny estetycznej
To zaawansowane zabiegi na twarz i ciało dające efekt na dłuższy czas. Niektóre może wykonywać kosmetolog po kursach dodatkowych. Ważne, żeby osoba robiąca mezoterapię, mikronakłuwanie, osocze bogatopłytkowe i inne zabiegi przeciwzmarszczkowe miała wykształcenie, była precyzyjna, cierpliwa. Wszystko po to, żeby kobiety poczuły się piękne na co dzień. Usługi mogą być mobilne lub stacjonarne z zachowaniem wszystkich standardów. To ważne, żeby klinika miała mniejszy lub większy miał usługi na najwyższym poziomie.


Gazeta, portal, copywriting – pisanie, redakcja, inne
Działać można także w sieci, prowadząc portal kosmetyczny z poradami dla kobiet. Najlepiej, żeby teksty pisała osoba z wykształceniem. Świetnie, jeśli pisze je copywriter z wiedzą z zakresu kosmetyki. Wtedy zna on zasady pozycjonowanie oraz wie, co napisać, żeby było merytorycznie. Pisanie nie jest łatwe i niezależnie od tego, kto to robi, trzeba to lubić. Poszerzać wiedzę na konferencjach stacjonarnych i online, z prasy, książek. Nie mogą to być mity powielane czasami w sieci. Istnieje także gazeta kosmetyczna w wersji papierowej.
Dbanie o brwi-stylistka brwi w usługach stacjonarnych i mobilnych
Oferowana jest stylizacja brwi różnymi metodami. Z efektem na krócej lub dłużej. Dostępna jest henna do brwi w różnych kolorach, rodzajach. Żelowa, proszkowa, pudrowa, różniące się między sobą. To zabieg na dłużej i może być także wykonywany przez kosmetyczkę, kosmetologa. Oprócz henny ważna jest regulacja brwi pęsetą lub woskiem, nitkowanie. Każda z metod można wykonać w salonie lub w domu. Ważna jest precyzja i nie można usunąć zbyt wiele włosków. Na brwiach nie odrosną zbyt szybko. Jeśli samodzielnie je uszkodzisz, poczekasz na odrost dłużej. Na to jest większa szansa, gdy nie zrobi tego profesjonalista. Ratować może makijaż permanentny brwi metodą włoskową i nie tylko.
Szkoleniowiec, czyli osoba, która uczy innych
W branży potrzebni są także nauczyciele pracujący w szkołach, na uczelniach, a także mający własny biznes. Prowadzą kursy i szkolenia kosmetyczne w ramach pracy w szkole lub w swojej firmie. Mają także przygotowanie pedagogiczne, żeby móc uczyć innych. W salonach także są instruktorzy stylizacji paznokci uczący kursantów prawidłowej techniki przedłużania. Oferują także usługi dla klientów. Tak samo istnieje instruktor stylizacji rzęs uczący precyzyjnego zagęszczania, przedłużania różnymi metodami. Dzięki temu rzęsy mogą być dłuższe, gęstsze i nie używa się tuszu.
Recepcjonistka, czyli obsługa klienta i nie tylko
Wbrew pozorom to nie jest osoba odbierająca telefon, umawiająca wizytę. Do tego często służy rezerwacja online wygodniejsza dla klientów i dostępna o każdej porze. W salonach jednak powinna być recepcjonistka obsługująca klientów na miejscu. Mająca wiedzę z zakresu kosmetyki. Najlepiej, jeśli ma wykształcenie lub uczy się tego zawodu. W salonie będzie blisko osób pracujących w tej branży. Dużo się dowie ktoś, kto lubi kosmetykę niż osoba przypadkowa. Warto, żeby interesowała się marketingiem w tej branży lub ogólnie. To ważne stanowisko pracy związane z pierwszym kontaktem klienta z salonem. Uczestniczy w życiu salonu, szkoleniach z zakresu jej obowiązków.
Sprzedaż, czyli sklep kosmetyczny stacjonarny lub online
Jedną z możliwości jest biznes w branży beauty polegający na sprzedawaniu. Do wyboru jest lokal na sklep stacjonarny lub magazyn na sprzedaż internetową. Oferować można kosmetyki profesjonalne dla salonów. Tam kosmetolog z wykształceniem sprzedaje preparaty do pielęgnacji domowej. Jeśli chcesz, możesz otworzyć sklep stacjonarny pod własną marką lub wziąć franczyzę pod znaną. Każde z rozwiązań ma wady i zalety. Sprzedaż, dystrybucja, franczyza to dobre rozwiązanie dla osób znająca się na marketingu.

wpis żel do mycia twarzy


Laboratorium kosmetyczne – raj dla zainteresowanych składami
Tu opracowuje się receptury kosmetyków detalicznych i profesjonalnych. Tworzy, miesza za sobą, testuje. Wycofano już testowanie na zwierzętach i nie wolno tego robić. To praca dla osób lubiących chemię kosmetyczną i ogólnie pasjonatów tej dziedziny. Trzeba znać działanie poszczególnych substancji w połączeniu ze sobą i osobno. Osoba pracująca w laboratorium kosmetycznym powinna mieć wykształcenie związane z chemią. Interesować się kosmetyką i w tym kierunku się kształcić, żeby stworzyć wartościowe kosmetyki. Preparaty, które trafią na półki sklepowe. To odpowiedzialne stanowisko pracy i nie może jej wykonywać ktokolwiek.


Własna marka kosmetyczna wraz ze sklepem stacjonarnym lub online
Wiele osób chciałoby mieć swoje produkty. Między innymi mogą to być kosmetyki z wybranej dziedziny. Pielęgnacyjne, do makijażu, inne. Oferowane w sklepie stacjonarnym lub online. Często influencerki mają swoje marki kosmetyczne lub współtworzą je ze znaną firmą. To wymaga wiele pracy i jeśli nie masz wykształcenia kosmetycznego, nie znasz branży to, ciężko będzie stworzyć coś dobrego samodzielnie. Wtedy trzeba współpracować z osobami, które znają się na chemii kosmetycznej i nie tylko. Do prowadzenia własnej marki potrzebny jest pomysł, grupa docelowa, która kupi twój produkt.
Lekarze w branży kosmetycznej – dermatolog, chirurg plastyczny, inni
W branży kosmetycznej pracują też lekarze mający swoje gabinety. Współpracują z kosmetologami i innymi specjalistami. Wzajemnie mają sobie pomagać w wielu sprawach. Oprócz lekarza medycyny estetycznej jest też dermatolog zajmujący się chorobami skóry. Na podstawie zmian, które widzi na skórze pacjentów. Ocenia, jakie będzie potrzebne leczenie, pielęgnacja po zabiegu. Nie każda zmiana wymaga zabiegu i lekarz pobiera próbkę, żeby to ustalić. Istnieje także chirurg plastyczny zajmujący się inwazyjnymi zabiegami. Zmienia wygląd kobiet i mężczyzn i musi to robić dokładnie, bez oszpecania.
Relaksujący masaż, czyli masażyści
Przy muzyce relaksacyjnej, w spa i nie tylko. Wykonywane są także masaże na twarz i ciało przez różnych specjalistów. Kosmetolog i kosmetyczka także mogą to robić. Często jednak ktoś pracuje jako masażysta w wybranym miejscu lub oferuje swoje usługi. Świetnym pomysłem jest spa z masażami różnego rodzaju. Masaż wymaga cierpliwości, znajomości anatomii, fizjoterapii. Zaangażowania w pracę, poszerzania wiedzy, praktyki w masowaniu.
Trycholog, czyli ekspert od włosów i skóry głowy
Kolejna dziedzina, z której można zrobić swoją specjalizację. Otworzyć swój gabinet trychologiczny lub pracować w większym, mniejszym. Zajmować się głównie włosami i skórą głowy, ale można też oferować inne usługi. Między innymi zabiegi kosmetyczne na twarz, ciało, makijaż. W większej przestrzeni można wynająć pomieszczenie fryzjerowi, który będzie kierował do trychologa. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna sporo wiedzieć o chorobach skóry głowy, rodzajach włosów.


Jak widać, jest wiele możliwości pracy w branży kosmetycznej. Salo, spa, mobilny, stacjonarny, sprzedaż, dystrybucja, paznokcie, rzęsy, makijaż. Branża szybko się rozwija i powstają nowe miejsca pracy. Nie każdy poradzi sobie z własnym biznesem, a u kogoś tez nie musi. Potrzebne są między innymi wymienione kryteria. Warto spróbować swoich sił, iść na kurs, nie wykonywać nic bez przygotowania. Wtedy zdecydujesz, czy kosmetyka to dziedzina dla ciebie. Jeśli jednak nie chcesz wykonywać zabiegów, to pozostaje niewiele możliwości. Jakieś jednak są i warto się za nimi rozejrzeć.

Autor: Joanna Kwiatek

Zodiakalna bliźniaczka, pisze, czyta, obserwuje naturę, ludzi. Pomysły znajduję w wielu miejscach.
Inspiruje mnie nawet tablica budowlana.

Jeśli chcesz docenić zaangażowanie, wiedzę profesjonalną z zakresu kosmetyki, to możesz to zrobić tu:

https://buycoffee.to/asiaokosmetyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *