Kategorie
Edukacja kosmetyczna

Edukacja w branży kosmetycznej- jakie są możliwości i jak wybrać dobre-kompendium na temat edukacji

Zapraszam do lektury i dzielenia się wrażeniami.

Jak można zdobyć wiedzę kosmetyczną?

Pomyślisz o internecie, bo to w pierwszej chwili może przyjść na myśl. Nic bardziej mylnego! Warto najpierw poszukać informacji profesjonalnych, które naprowadzą na wartościową wiedzę. Omówione zostaną szkoły, policealne, licencjat, kursy, jak wybrać szkoleniowca. Dowiesz się sporo o możliwościach zdobywania wiedzy kosmetycznej.

Szkoły policealne- co i gdzie oferują?

Placówki te są zlokalizowane przeważnie w całym kraju, na tyle dużo, żeby spore grono osób mogło się uczyć. Dostępne są różne kierunki, ale w tym kosmetyka roczna lub dwuletnia. Pojawia się też wizaż i stylizacja, stylizacja paznokci. Każdy z kierunków trwa rok lub dwa. Placówki te mają często w ofercie kursy zawodowe trwające krócej. To szybka droga do uzyskania wymarzonego zawodu. Po kursie jednak warto poszerzać wiedzę, bo tylko to nie wystarczy we wciąż rozwijającej się branży.

Jakie są zajęcia w szkole policealnej?

W szkołach tych uczą praktyki i teorii na wielu kierunkach. W celu uzyskania dyplomu zawodowego należy zdać egzamin zawodowy praktyczny i teoretyczny pod okiem komisji. Jeśli chcesz tylko ukończyć szkołę policealną, nie musisz zdawać egzaminu. To dobry pomysł, żeby przekonać się, czy chcesz dalej w tym się kształcić. Poznać branżę od strony praktycznej, wykonać zabiegi kosmetyczne na koleżankach i kolegach z grupy. Dowiesz się, czy ten zawód ci odpowiada. Wadą tych szkół jest krótki czas trwania, okrojona wiedza teoretyczna i praktyczna. Po nich uzyskuje się tytuł technika usług kosmetycznych, czyli kosmetyczki.

Szkoła policealna jako dodatek do edukacji kosmetycznej

Do szkoły policealnej idzie się po maturze lub bez niej. Wystarczy ukończone liceum o dowolnym profilu dające średnie wykształcenie. To może być dodatek do innego kierunku. Często szkoły policealne są zaoczne i można w tygodniu pracować, studiować. Dzienne także się zdarzają, ale nadal jest tam tyle samo wiedzy. Program nauczania powtarza się mniej więcej. Trzeba uważać, bo bywa, że w jednym mieście szkołą oferuje jakieś zajęcia, a w innym już nie. Wbrew pozorom nie są to takie same placówki. Dużo także zależy od kwalifikacji nauczycieli i można się sporo dowiedzieć albo niewiele. Warto także mieć chęć zdobywania wiedzy samodzielnie. Nie skupianiu się tylko na tym, czego uczą nauczyciele. Trzeba samemu dążyć do zdobywania informacji.

Szkoła policealna jako wstęp do dalszej edukacji

Dla osób, które planują lub zapisują się od razu na studia o kierunku kosmetologia i dalej uzupełniają wiedzę. Uczą wykwalifikowani nauczyciele, a szkoła to uczelnia wyższa. Obowiązują zniżki, pracodawca chętniej zatrudni studentów do dwudziestego szóstego roku życia. Kosmetologia daje wstęp do dalszego kształcenia. Po studiach masz tytuł magistra kosmetologii albo licencjonowanego kosmetologa. Więcej przedmiotów, zabiegów niż w szkole policealnej. To pięć lat nauki, podczas których można zdobywać doświadczenia zawodowe. Iść na staż dla studentów, absolwentów. Potem znaleźć pracę w renomowanym salonie.

Licencjat, magister, czyli studia na kierunku kosmetologia

To szkoła wyższa wymagająca matury, ukończenia liceum. Uczelnia zapewnia minimum trzyletni licencjat z kosmetologii dające wykształcenie licencjackie. Naukę można kontynuować na studiach magisterskich o tym samym kierunku lub wybrać coś innego. Po trzech latach kosmetologia komuś może się znudzić. Jeśli jednak nawet jest twoją pasją to, możesz zrobić stopień magistra z tej dziedziny lub innej. Skupić się także na marketingu w branży kosmetycznej, który daje wiele możliwości. Studia dają więcej wiedzy niż szkoła policealna. Oprócz tego przyszły kosmetolog może wykonywać więcej zabiegów. Pracować w większym salonie. Otworzyć swój może ktokolwiek, ale jednak lepiej, żeby się na tym biznesie znać.

Policealne, studia wyższe i co dalej?

Nie należy przerywać edukacji. Uzupełniać wiedzę na kursach związanych z zainteresowaniami, wybraną specjalizacją. Dziedziną, z której chcesz wiedzieć więcej. W kosmetologii istnieją różne inne dziedziny wiedzy. Oferowane są zabiegi z medycyny estetycznej dające efekty na dłużej. To popularne rozwiązanie i coraz więcej osób szuka lekarza i kosmetologa, który wspomoże pielęgnację, wykona niektóre zabiegi. Nie wszystko może po samych studiach po to są kursy z zakresu medycyny estetycznej pod okiem wykwalifikowanych lekarzy.

Zdjęcie mojego autorstwa

Specjalizacje z kosmetologii

Makijaż – zwykły i permanentny wypełnienie ust, powiększenie, wypełnienie kolorem, kwasem hialuronowym dające powięszenie

Depilacja, epilacja – wosk, laser

Trychologia – włosy i choroby skóry głowy

Stylizacja paznokci różnymi metodami

Stylizacja rzęs i brwi

Podologia – stopy, paznokcie, choroby paznokci

Lekarz medycyny estetycznej

Chirurg plastyczny

Dermatolog

Oprócz tego samemu można oferować szkolenia z zakresu kosmetolgoii i nie tylko. Istnieją instruktorzy na pracowniach, w szkołach, wykładowcy teorii i praktyki. Osoby te szkolą innych z tego, co same umieją. Mają wiedzę zdobytą w różny sposób oraz doświadczenie i chęć uczenia innych. Nie powinna to być osoba bez wykształcenia kierunkowego. Dlatego tak ważna jest edukacja kosmetyczna i dzięki niej ktoś lepiej przygotuje swoich uczniów.

Zdjęcie mojego autorstwa

Co jeszcze jest ważne dla rozwoju w branży kosmetycznej?

Ważne jest także dobrowolne uczestnictwo w konferencjach, targach, webinarach online. Odbywają się większych miastach w budynkach z dużymi salami konferencyjnymi. Warto dojechać na wydarzenia branżowe do innego miasta niż to, którym się mieszka. Kosmetolodzy i inni specjaliści powinni wpisać na stałe konferencje w kalendarz. Uczestnictwo to wiele korzyści związanych z wiedzą , spotkania nowych osób. Okazja do zrobienia zakupów dla siebie, salonu. Porozmawiać można ze specjalistami na różne tematy związane z kosmetyką. Poznać nowe osoby, ich punkt widzenia, odnowić stare kontakty. Dowiesz się, co jest aktualne, co już nie jest oferowane. Odbywają się także konferencje online i dostęp do nich jest na określony czas. To oszczędność czasu na dojazd, nocleg. Oglądasz w domu przed komputerem i łączysz przyjemne ze zdobywaniem wiedzy. Świetnym rozwiązaniem jest uczestnictwo co najmniej raz w roku. Online można więcej razy i zajmie to mniej czasu. Na targach jest wiele ciekawych promocji, firmy kosmetyczne gromadzą się w jednym miejscu i można się poznać.

Ja #wmojejbajce #okosmetyce instagram asia_okosmetyce okosmetyce.pl
Skąd czerpać wiedzę kosmetyczną?

Istnieją różne źródła i warto wiedzieć, które są wartościowe. Jeśli masz wykształcenie kosmetyczne, to lepiej rozpoznasz wiarygodne informacje. Znajdziesz je między innymi w:

Książkach dostępnych w księgarniach online, nie na dziale z poradnikami w dyskoncie. Stacjonarnie też są czasami, ale nie ma ich tyle, co w sieci.

Prasa – specjalistyczna z artykułami pisanymi przez ekspertów

Konferencje online i stacjonarne organizowane z myślą o specjalistach

Szkoły policealne, licencjat, magister, kursy – to podstawa dla tych, którzy chcą wiedzieć jeszcze więcej, pracować w tej branży. Dla tych, którym zależy na profesjonalnej wiedzy.

Podcasty – nagrywane przez profesjonalistów. Często mających mniejsze lub większe firmy. Salony z usługami, szkoleniami albo jedną z tych rzeczy. To forma słuchania w dowolnym miejscu i czasie. Na urządzeniu z dostępem do sieci.

Strony, blogi, portale – warto obserwować strony pism branżowych, uczestniczyć w płatnych konferencjach, czytać wartościowe blogi. Nie ma czasami zbyt wielu takich prowadzonych w sposób profesjonalny i regularnie. W sieci powiela się też sporo mitów. Naprawdę trzeba weryfikować to, co się tam czyta. Osobie bez wykształcenia branżowego może być trudniej.

Istnieje wiele źródeł wiedzy kosmetycznej i warto je uważnie wybierać. Nie może być tak, że popełniasz błędy pielęgnacyjne z powodu przypadkowych porad. Miej dystans wpisów na forach, grupach, nie są pisane często przez profesjonalistów. Nie są one kontrolowane przez kogoś, kto się na tym zna. Najlepiej jeśli forum lub grupę założyła osoba z wykształceniem, doświadczeniem. Warto wybrać coś dla siebie. Być może w tym czasie wypróbować jakieś porady bez wartości. Dzięki temu nauczysz się na błędach i wybierzesz wartościową wiedzę. Strony, blogi prowadzone przez profesjonalistów.

płatki róż
Zdjęcie mojego autorstwa

Jak wybrać szkoleniowca?

Co jest ważne, żeby dobrze się nauczyć?

Zwykłego i permanentnego makijażu

Przedłużania rzęs i paznokci

Zabiegów kosmetycznych na twarz, ciało oraz innych

Szkoleniowiec może:

1. Mieć wykształcenie branżowe – powinien mieć, żeby więcej osób wybrało jego

2. Regularnie poszerzać wiedzę na różne sposoby

3. Mieć własny salon lub oferować szkolenia u kogoś

4. Doświadczenie w pracy w salonie

5. Być jurorem w konkursach, mistrzostwach branżowych

6. Przygotowanie pedagogiczne

7. Umieć wytłumaczyć coś tak, żeby ktoś zrozumiał

8. Powinien być cierpliwy, życzliwy, mieć chęć uczenia innych

9. Wykładać na konferencjach, uczelniach, szkołach

10. Prowadzić webinary w sieci, kursy, wydawać książki, e-booki, prowadzić bloga, portal poświęcony kosmetyce z blogiem firmowym, sklepem online.

11. Szkoleniowiec musi umieć nauczyć innych. Przekazać wiedzę w przystępny sposób. Tak, żeby zrozumieli, co ma na myśli.

Zeszyturody
Dbanie o siebie jest ważne na co dzień. Warto mieć z tego wiedzę, bo

1. Dobierzesz dla siebie właściwe kosmetyki do twarzy, ciała, włosów, paznokci.

2. Będziesz wiedzieć, które zabiegi w salonie wybrać.

3. Nie kupisz przypadkowych kosmetyków.

4. Nie uwierzysz we wszystko, co czytasz w sieci.

5. Wybierzesz kosmetyki po składzie, nie opiniach osób, które stosowały preparat niedostosowany do ich skóry.

6. Dobrze wybierzesz salon, edukację dla siebie.

7. O urodzie warto wiedzieć więcej. Nie wydawać pieniędzy na konsultacje z kimś, kto się na tym nie zna.

Jak widać, edukacja kosmetyczna jest ważna. Szkoły, kursy, konferencje, targi, blogi, strony, portale. Mnóstwo jest możliwości nauki online i stacjonarnie. Warto poświęcić czas na własny rozwój, na wybór wartościowych szkół, kursów, stron. Bez tego będziesz powielać mity, stosować niewłaściwe kosmetyki, zabiegi w salonie.

Dzięki wartościowej edukacji kosmetycznej wiele zyskasz.

Autor: Joanna Kwiatek

Zodiakalna bliźniaczka, pisze, czyta, obserwuje naturę, ludzi. Pomysły znajduję w wielu miejscach.
Inspiruje mnie nawet tablica budowlana.

Jeśli chcesz docenić zaangażowanie, wiedzę profesjonalną z zakresu kosmetyki, to możesz to zrobić tu:

https://buycoffee.to/asiaokosmetyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *